EX LIBRISY

Ex libris jest doskonałym pomysłem, by w estetyczny i oryginalny sposób oznaczyć, do kogo należy książka. Zapobiegnie też jej zawieruszeniu, gdybyśmy chcieli ją komuś pożyczyć. A wszystkie egzemplarze z księgozbioru czy to bibliofila, czy większej instytucji, oznakowane graficznym ex-librisem utworzą niepowtarzalną kolekcję.

Czym jest ex-libris?

Ex-libris to ozdobny znak graficzny umieszczany na książkach. Może być symbolem w formie grafiki, może zawierać imię i nazwisko właściciela lub tylko jego inicjały. Jest spersonalizowanym znakiem, mogącym dużo powiedzieć o właścicielu księgozbioru.

Pierwotnie ex-librisy miały formę wklejki (naklejki) i wykonywano je w technikach graficznych: drzeworytu, miedziorytu lub litografii. Obecnie najpopularniejszą formą ex-librisu jest ten w formie stempla, drewnianej pieczątki. Dzięki temu znak jest utrwalony i może być używany wielokrotnie do oznakowania zarówno lektur, które mamy już na półkach, jak i w przyszłości tych, które dołączą do księgozbioru.

Ex Libris – relikt zamierzchłych czasów, czy luksusowy przedmiot XXI wieku?

Czy Ex Libris ma sens w XXI wieku? / w epoce tekstu cyfrowego? / w epoce e-booków?

Wydawać by się mogło, że w epoce audiobooków i e-booków, posiadanie osobistego Ex Librisu traci sens. W końcu po co nam spersonalizowana pieczęć do znakowania księgozbiorów, skoro mało kto decyduje się dziś na zakup ich papierowych wersji, a długość przeciętnej półki z książkami przegrywa w porównaniu z przekątną domowego telewizora?

Otóż nic bardziej mylnego! Wydawnictwa papierowe wciąż mają się nieźle, a fizyczne książki z przedmiotów codziennego użytku stopniowo stały się symbolem statusu społecznego (czytam, bo jestem czymś więcej niż konsumentem vlogów i tweetów) oraz przedmiotami luksusowymi (ceny książek rosną wraz z jakością wypuszczanych na rynek woluminów).

exlibris

 

Dla kogo jest Ex Libris?

Dla Nich 

Ex Libris jest wspaniałym prezentem dla czytających nowożeńców, którzy mają oficjalnie połączyć swoje księgozbiory. Jasne – zestaw sztućców, czy garnków z pewnością będzie częściej używany, ale mało która para z rozrzewnieniem wspomni ofiarodawców tych prezentów jedząc pomidorówkę lub gotując fasolkę. Otwieranie ulubionej książki, lub ostemplowanie nowo nabytego woluminu z pewnością przypomni zarówno o ślubie, jak i osobie, która wpadła na pomysł tak oryginalnej pamiątki.

Dla Niej / Dla Niego 

Masz partnera / partnerkę, która uwielbia książki? Ex Libris to dla nich fenomenalny prezent! Spersonalizowana pieczęć nada domowemu księgozbiorowi wyjątkowego charakteru i pokaże, że poświęcasz dużo uwagi przy wybieraniu podarków dla najbliższych.

 

Dla Nas 

Ex Libris może być doskonałym prezentem na wspólną rocznicę dla pary, która kocha książki i wciąż kupuje nowe pozycje. Wspólne ostemplowanie już istniejącego księgozbioru przyniesie dużo pięknych wspomnień, a może nawet zachęci nas do ponownego odwiedzenia literackich „przyjaciół” z dawnych lat? – wreszcie, Ex Libris może być świetny gadżetem dla każdego miłośnika książek, który pragnie spersonalizować swój księgozbiór – szczególnie, jeżeli często pożycza swoje książki przyjaciołom! 😉

Od pomysłu do realizacji, czyli jak powstaje ex-libris w Malu Studio

Pierwszy krok to informacja dla nas od klienta, dla kogo ma być przeznaczona pieczątka, jaki kształt ma być na niej umieszczony, czy będzie zawierała napisy czy inicjały. Chętnie poznajemy zainteresowania przyszłego właściciela ex-librisu. Każde zamówienie jest inne – niekiedy są to precyzyjne wymagania co do wyglądu stempla, niekiedy dopiero podczas wspólnej rozmowy rodzi się pomysł pieczątki. Każdemu konceptowi staramy się sprostać i wspólnie wypracować wymarzony projekt. Nasze ex-librisy rysujemy ręcznie, chyba że koncepcja jest geometryczna lub minimalistyczna. Czasem powstają rysunki o charakterze drzeworytu, czasem malowane tuszem i miękkim pędzlem, podobnie jak w technikach Wschodu. Wybór jest ogromny: proponujemy różnorodność zarówno w zakresie stylów, jak i samej kreski.

Zazwyczaj przygotowujemy kilka propozycji, z których zamawiający wybiera tę, która przypadnie mu najbardziej do gustu. Następny krok to szczegółowe dopracowanie pomysłu i uzyskanie pełnej akceptacji zamawiającego. Po tym etapie przechodzimy już do wykonania pieczątki. Każdą gotową drewnianą pieczątkę pakujemy w estetyczne kartonowe pudełeczko. Istnieje także możliwość zamówienia jej w bawełnianym woreczku z tuszem w dowolnie wybranym kolorze. Tak starannie przygotowany produkt wysyłamy pocztą lub kurierem.

stemple ex libris

 

Drewniany stempel z ex-librisem w pięknym opakowaniu to świetny pomysł na wyjątkowy prezent dla kogoś bliskiego :)

 

exlibrisy

 

Napiszshop@malustudio.pl

 


 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl